De ce nu îmi vine menstruația ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11711617182 cu o saptamana in urma.

În februarie am început să iau anticoncepționalele Zoely, la sfatul medicului. În cele 4 zile ale pastilelor de culoare galbenă nu mi-a venit menstruația cum ar fii fost normal... am mai așteptat două săptămâni, luând în continuare pastilele. După le-am oprit. Din februarie nu mi-a mai venit menstruația, și suntem în 22 aprilie. Ce e de făcut? Am făcut și teste de sarcină, nu sunt însărcinată!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Un raspuns la intrebarea ta ar putea fi ca exista mai multe motive pentru care menstruatia s-ar putea intarzia sau disparea, inclusiv fluctuatiile hormonale cauzate de anticonceptionale, stresul, anumite boli, schimbarile in greutate, alimentatie sau exercitii fizice sau probleme la nivelul tiroidei.

Majoritatea femeilor experimenteaza ocazional o intarziere sau o absenta a menstruatiei. Cu toate acestea, daca lipsa menstruatiei persista pentru un interval mai mare de timp, ar putea fi cauza de ingrijorare. Faptul ca pastilele contraceptivul pe care le-ati luat pentru o perioada scurta de timp a avut probabil efect asupra ciclului dvs. menstrual.

Este recomandat sa consultati un medic daca menstruatia nu va vine mai mult de trei luni si testul de sarcina este unul negativ.

Medicul dvs. ar putea sugera schimbarea tratamentului pentru contraceptie sau poate recomanda analize de laborator sau imagistica pentru a exclude alte probleme de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859