De ce nu-mi vine ciclu?

Ciclul menstrual

Postata de Olga cu 4 saptamani in urma.

Am luat contraceptive 18 luni acum am întrerupt și nu-mi mai vine ciclu. Am făcut test prin urina și prin single ambele au dat negativ ce poate fi? Că mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Lipsa ciclului menstrual poate fi datorata diverselor cauze, nu neaparat de natura ginecologica. Intre cele frecvente se numara stresul, schimbarile bruste de greutate, efortul fizic intens sau chiar intreruperea administrarii unor anticonceptionale.

De asemenea, anumite afectiuni ale tiroidei sau ale ovarelor pot duce la lipsa ciclului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/te-confrunti-cu-menstruatie-anormalai-cat-e-normal-sa-intarzie-cicluli_18804