De ce nu mi se opreste menstruatia?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11705397412 cu 3 luni in urma.

In mai 2023 am început să iau Belara la recomandarea medicului pentru reglarea menstruatiei. Aveam menstruatie chiar si 2 luni continuu. În octombrie vazand ca mi s a reglat, iar totul este in regula, le-am întrerupt, însa au inceput durerile extreme de burta si starile de rau, iar în ian.2024, fara sa mai consult medicul, le-am reluat în prima zi a menstruatiei(05.01),iar până astăzi 17.01, nu mi s-a oprit menstruatia. Care sa fie problema?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Menstruatia neregulata sau prelungita poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv probleme hormonale, tulburari de sangerare, fibroame uterine, polipi endometriali, infectii ale sistemului reproducator, modificari ale greutatii sau anumite medicamente, inclusiv pilulele anticonceptionale.

Atunci cand intrerupi administrarea contraceptivelor orale, corpul tau poate avea nevoie de timp pentru a se readapta si a reveni la ciclul menstrual normal. Durerile de burta si starile de rau pot fi, de asemenea, un rezultat al acestor schimbari hormonale. Reaparitia acestor simptome indica faptul ca problema care cauza initial menstruatia neregulata nu a fost rezolvata.

De asemenea, sangerarea prelungita dupa reluarea pilulelor ar putea indica faptul ca corpul tau se adapteaza din nou la medicatie. Cu toate acestea, daca sangerarea continua sau daca observi alte simptome neobisnuite, este important sa consulti medicul.

Nu trebuie sa iei decizia de a incepe sau de a intrerupe un medicament fara a discuta mai intai cu medicul. Este posibil ca medicul sa recomande un alt tip de contraceptiv oral sau un alt tratament pentru a gestiona simptomele tale.

In caz de sangerare persistenta, ar trebui sa te adresezi unui medic specialist pentru evaluare si diagnostic.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504