De ce nu imi vine menstruatia

Ciclul menstrual

Postata de andreea.ss cu 11 ani in urma.

Buna ziua..Am 23 de ani.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns..Am luat anticonceptionale Cerazette timp de 8 luni si le-am intrerupt acum 40 de zile..Nu am mai avut contact sexual de 2 luni si inca nu mi-a venit menstruatia nici acum.Precizez ca Cerazette mi-a oprit menstruatia in aceste 8 luni am avut doar cateva picaturi cand am inceput sa le iau..Este un timp care trebuie sa treaca dupa ce le intrerup pana imi vine menstruatia din nou?Sa merg la un control?

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Utilizarea anticonceptionalelor presupune administrarea de hormoni care preiau controlul secretiei normale de hormoni si pot produce tulburari ala sangerarilor vaginale. Asadar, aceasta intarziere a menstruatiei poate fi consecinta anticonceptionalelor.
Va recomand sa efectuati totusi un consult ginecologic.

andreea.ss

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns o sa mai stau cateva zile sa vad daca imi vine daca nu ma duc la un consult

andreea.ss

acum 11 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns o sa mai stau cateva zile sa vad daca imi vine daca nu ma duc la un consult

Camelia

acum 10 ani

Sunt in aceiasi situatie ca si dvs. Pana la urma cum au decurs lucrurile???

torma natalia

acum 10 ani

Buna.Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns.Am luat cerazette tim de 8 luni am toate bune am avut ceva scurgeri maroni in fiecare luna.Dar acum de 3 saptamani am sangerari in continu.Ce sa fac sa le intrerup sau sa iau in continuare?Va multumesc.

Estera

acum 7 ani

Buna!am si eu o intrebare: iau de 1 luna jumatate Cerazette si inca mai am dureri cand sunt la menstruatie,as putea sa iau ceva calmant,antiinflamator?

imre simona

acum 7 ani

Buna de doua luni iau cerazette si de atunci nu mi-a venit menstruatia acum le-am intrerupt de doua zile dar am dureri mar de burta ca si cum as fi la menstruatie as avea o problema?