de ce nu imi vine menstruatia?

Ciclul menstrual

Postata de violetta141433 cu 12 ani in urma.

buna ziua..sunt mamica a 2 copii.cel mic face 1 an luna viitoare.menstruatia mi-a venit la 6 luni dupa nastere,pe operioada de 3 luni,apoi nu a mai venit deloc.ultima menstruatie am avut-o pe 23 august 2011.am facut 2 teste de sarcina si ambele au iesit negative.inainte sa raman insarcinata cu al doilea copil,am avut ovare polichistice .este posibil sa am din nou chisturi sau sa sa fi facut vreao infectie care sa intarzie aparitia menstruatiei?multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Absenta menstruatiei poate avea mai multe cauze, printre care: sarcina, alaptarea, menopauza, probleme de tiroida, tulburari ale glandei pituitare, sindromul ovarelor polichistice, folosirea anumitor tipuri de contraceptives. In cazul tau, daca testele de sarcina au iesit negative, cauza poate fi sindromul ovarelor polichistice, in special daca ai avut aceasta problema in trecut. De asemenea, dezechilibrele hormonale din perioada de dupa nastere pot contribui la absenta menstruatiei. Este important sa te adresezi unui medic pentru un consult, care sa te indrume catre investigatii suplimentare, pentru a determina cauza exacta.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859