De ce întârzie menstruatia?

Ciclul menstrual

Postata de Diana cu 8 luni in urma.

Buna ziua, imi întârzie menstruația de 6 zile, ultimul contact sexual a fost acum 3 săptămâni si este mereu protejat si nu ejaculează înăuntru. Menstruația in general este regulata, trebuia sa vina pe 22 iar pe 21 am avut niste crampe si am luat clorocalcin crezând ca atunci cand sosește ciclul o sa fie mai ameliorat. Sunt șanse de sarcina?Am citit ca clorocalcinul de obicei este luat sa întârzie si daca da, cat timp?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Intarzierea menstruatiei poate avea mai multe cauze, inclusiv stresul, schimbarea dietei, modificarile nivelurilor hormonale, anumite medicamente sau afectiuni medicale. Este important de mentionat ca chiar si contactul sexual protejat nu ofera o protectie de 100% impotriva sarcinii, insa utilizarea corecta a metodelor contraceptive reduce in mod semnificativ riscul de a ramane gravida.

Daca nu exista nicio posibilitate de sarcina in cazul dumneavoastra, exista numeroase alte motive posibile pentru intarzierea menstruatiei. Uneori, femeile pot experimenta intarzieri ocazionale ale menstruatiei, care pot dura pana la 7-10 zile, inainte ca ciclul sa revina la normal.

Daca intarzierea menstruatiei dureaza mai mult de o saptamana si manifestati alte simptome sau sunteti ingrijorata, este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru o evaluare adecvata. Doar un medic calificat poate determina cauzele exacte ale intarzierii menstruatiei si poate oferi sfaturi si tratament adecvat pentru situatia dumneavoastra specifica.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/intarzierea-menstruatiei_9491
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504

Diana

acum 8 luni

Mi-a venit astăzi! Atentie mare la clorocalcin fetele, daca nu doriți sa va întârzie ciclul nu recomand