De ce îmi întârzie ciclul?

Ciclul menstrual

Postata de MembruMobileApp150330210428391 cu 6 ani in urma.

Ma numesc Lavinia, am 17 ani jumătate si nu mai am ciclu menstrual de aproape 3 luni. Precizez ca nu am avut contact sexual, deci nu am cum sa fiu însărcinată. Am lucrat o luna in care m-am stresat foarte mult si făceam aproape in fiecare zi căderi de calciu, insa luam tratament in tot acest timp. Apoi am ajuns sa leșin cu toate ca înainte nu am mai leșinat niciodată. Iar acum ma îngrijorează absenta ciclului menstrual. De la primul ciclu menstrual si pana acum (12 ani -17 ani jumate) nu am avut un ciclu reglat. Îmi amintesc ca au fost 4 luni in care am avut exact pe aceeași data, in rest aveam o luna da, una nu si de obicei nu știam când îmi vine. Țin sa menționez ca iarna asta am avut aproape aceeași problema, mi-a întârziat 2 luni jumatate, insa acum deja sunt 3 si având in vedere si stresul la care am fost expusa, ma tem sa nu am alte probleme. Este posibil sa ma imbolnavesc?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/amenoreea-sau-lipsa-menstruatiei_1096