De ce mă intarzie menstruatia?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11713875233 cu o saptamana in urma.

Trebuia sa.mi vina menstruatia de o săptămână și nu mia venit.Aubtrecut 35 de zile de la ultima menstruatie.. și deobicei îmi venea la 28-29 de zile. Ieri am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ.. am dureri de burta, de spate si de picioare de 3 zile.. la început de luna am luat niște medicamente din cauza ca am avut o infecție urinara, are din cauza medicamentelor îmi intarzie asa mult?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Intarzierea menstruatiei poate avea mai multe cauze. De obicei, intarzierile de pana la o saptamana sunt considerate normale, astfel ca nu ai motive sa te ingrijorezi inca. Unele dintre cele mai frecvente cauze ale intarzierii menstruatiei sunt stresul, schimbarile bruste de greutate, oboseala sau disfunctiile hormonale. De asemenea, unele medicamente pot cauza intarzieri ale ciclului menstrual, asa ca e posibil ca medicamentele luate pentru infectia urinara sa aiba un astfel de efect secundar. Totusi, este recomandata o vizita la medic daca intarzierea persista si daca ai alte simptome precum durerile de burta si de spate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108