De ce intirzie?

Ciclul menstrual

Postata de anonimka221290 cu 11 ani in urma.

De 3 ori am folosit escapelle,si dupa folosirea primei pastile,dupa 7 zile,am avut singerari asemeni ciclului (4-5 zile,cu dureri abdominale) . Dupa folosirea celei dea doua pastila,deja luna viitoare,am ajuns la data care trebuia sa vina ciclul insa na venit,dupa contact am laut o pastila si in decurs de 6 zile a venit ciclul (la fel ca in cazul 1 (4-5zile) INtrebarea:"a fost totusi asta un ciclu menstrual?" Urmatoarea luna am mai baut un escapelle dupa 2 ore maxim dupa contact,si spre marea mirare,acele singerari pe care le asteptam in decurs de 6-7 zile dupa intrebuintarea pastilei - nu au fost! Si ciclul intirzie deja o saptamina,asta ma ingrijoreaza. Ce ar putea fi? Ms.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Administrarea anticonceptionalelor este urmata, in cele mai multe cazuri, de dereglari ale cicului menstrual cu sangerari anormale.
Nu este recomandat sa luati aceste anticonceptionale de urgenta in mod repetat( datorita dereglarilor hormonale); este indicat sa alegeti alte metode de contraceptie.

Utilizator11564737783

acum 4 ani

Acea sangerare este menstruatie sau sange? ...