de ce fluxul scazut

Ciclul menstrual

Postata de oanamadi cu 12 ani in urma.

buna ziua
am 25 de ani,de obicei am menstruatia timp de 4 zile cu fluxul scazut, dar de 2 luni este si mai scazut , chiar foarte scazut si culoarea este destul de inchisa tip spre negru, durerea in a 2 luna am avut-o doar o zii si daca nu ma insel ma tine si mai mult decat de obicei.
va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

As vrea sa stiu daca in acest timp ati inceput un tratament cu contraceptive orale, daca da acesta ar putea fi motivul diminuarii fluxului menstrual. Aveti si dureri inaintea menstrei sau in timpul acesteia?
Pentru a depista daca este vorba despre o dismenoree (dureri pre si in timpul menstrei, greturi, varsaturi, dureri de cap, eruptii in perioada respectiva) ar fi bine sa faceti un consult ginecologic.

oanamadi

acum 12 ani

nu nu am facut nici un fel de tratament si durerile sunt teribile timp de 3 zile cel mai rau in prima zi, fara a lua nimic nu ma pot ridica din pat si uneori imi vine sa vomit dar nu foarte des.sunt 4 zile ce am acest flux scazut se pare ca acum incepe sa imi curga normal sau cel putin aproape de realitate si culoare incepe a fi cea rosie

oanamadi

acum 12 ani

nu nu am facut nici un fel de tratamente.durerile sunt si 1 zi prima sa imi vina si 2 zile dupa si sunt destul de puternice,uneori am si stari de voma presupun din cauza durerii.se pare ca acum incepe sa-mi curga normal sau cel putin apropiat de realitate si culoarea ese cel buna dar bineinteles ca sunt durerile, daca nu as lua nici o pastila nu m-as ridica din pat.