De ce am dureri scurgeri gri -roz ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11712430607 cu 3 saptamani in urma.

Nu am avut ciclul menstrual 2 luni după au apărut niște dureri în zona ovarelor în special sting mai tare în timpul urinarii și în timpul actului sexual la fel.... după câteva saptamini au început scurgeri gri-roz ,febră și dureri abdominale ca în timpul menstruației

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise pot fi cauzate de diverse probleme de sanatate, cum ar fi infectii urinare, inflamatii ale trompelor uterine, endometrioza, fibroame uterine sau chiar boli cu transmitere sexuala. Culoarea gri-roz a scurgerii poate indica prezenta sangelui, ceea ce sugereaza o posibila sangerare interna.

Este important sa mergi la medic cat mai curand posibil pentru a obtine un diagnostic corect si a incepe tratamentul adecvat.

Vi se pot recomanda diverse teste sau proceduri de diagnostic, cum ar fi examenul ginecologic, ecografia pelvina, tomografia computerizata sau rezonanta magnetica, teste de sange sau urina.

Intre timp, incercati sa nu va stresati prea mult – stresul poate agrava simptomele. Evitati contactul sexual pana ce obtineti un diagnostic si incepeti tratamentul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cele-mai-frecvente-afectiuni-genitale-si-varsta-la-care-acestea-apar_6786
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/boli-ale-aparatului-genital-feminin-generalitati-vaginita-metrita-anexit_1100
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389