de 2 ori pe luna, probleme?

Ciclul menstrual

Postata de eMg cu 14 ani in urma.

e a doua oara de menstruatie luna asta. am ciclu neregulat da` totusi... e vreo problema si daca e, ce trebuie facut? multumesc .

Raspunsuri (136)

Sanda

acum 14 ani

Pentru ca nu ai un ciclu regulat de aceea menstruatia s-a produs de doua ori in aceeasi luna. Un control medical ar fi bun daca nu ai fost in ultimul timp.

Maria

acum 13 ani

Ma puteti ajuta si pe mine...am 14 ani si mi-a venit prima menstruatie la 12 ani..pana acum niciodata nu mi s-a intamplat sa imi vina de 2 ori intr-o luna .Luna aceasta mi-a venit in 3 mi-a trecut in 9 ..si in 18 mi-a venit din nou..nu stiu ce sa fac...sunt cam speriataa...voi ce spuneti sa meg la medic ?...astept si eu un raspuns va pwp..:*

Mihaela

acum 13 ani

Si eu am aptroape de fiecare data ciclu de 2 ori pe luna ar fii bn daca continuie sa fii sa consulti un medic ginecolog.

mihaela

acum 13 ani

am 17 ani si mie mi sa intamplat asta in urma cu 7 luni si am fost la medic ginecolog
trebe sa mergi

Ana

acum 12 ani

exact si eu asa sunt am 14 ani la 12 ani mi-a venit si acuma mi-a venit de 2 ori pe luna si nu stiu ce fsa fac dar ultima data cadn mia venit mi-a venit doar 3 zile . ce pot sa fac ? sunt ingrijorata :|?

copce andreea

acum 12 ani

multumesc mult vreau sa stiu exact daca e problema luna aceasta e a 2a oara cand mea venit

diana

acum 12 ani

draga mea....la varsta ta e oarecum normal sa-ti vina neregulat sau chiar de doua ori pe luna.dar te sfatuesc sa mergi totusi la un eco.e mai sigur asa.succes

d3n1s@

acum 11 ani

da si eu am 12 ani si mi-a venit menstruatia acum 5 luni dar luna aceasta am fost pe 2 pana pe 7-8iar pe 23 mi-a venit iar
ce sa fac ??/

dana

acum 11 ani

fals...eu am un ciclu fix la 24-26 zile...dar cam de 2 ori pe an se intampla sa il am la 12-13 zile..deci nu este o regula

anca

acum 11 ani

si mie mea venit de 2 ori nustiu c sa fac

Rotaru Maria

acum 9 ani

Mie mi-a venit ciclu luna asta pe 4 si acuma mi-a venit din nou pe 28 adica azi si ma mai sperie ca imi bate ceva in burta ca o inima si daca imi imping mainile in burta simt ca si cum ar fi un perete.Nu stiu ce mi se intampla ! -_-

ticaradiana

acum 9 ani

dute la ginecolog

omnia

acum 14 ani

Probabil este o dereglare hormonala;
Stiu ca multe femei resping ideea contraceptivelor, dar din pacate fac minuni in reglarea menstruaiei...stii ca in fiecare luna vine in aceeasi zi, la aceeasi ora si se termina in aceleasi conditii (mereu la fel).

Trebuie sa faci un control ginecologic sau unul endocrinologic; exista mai multe cauze care pot deregla menstruatia: tulburarile alimentare (bulimie/anorexie), dietele stricte, stresul si oboseala cronica si bieninteles, dereglarile hormonale.

Ce varsta ai? sau mai bine zis de cati ani ti-a venit menstruatia?
Menstruatia se regleaza la interval de 4-6 ani de la prima aparitie.

In orice caz, sa ai menstruatie de 2 ori in aceeasi luna nu e semn bun si nu ar trebui sa mai amani consultatia.

Numai bine!

lila 38

acum 13 ani

am fost acum 3 luni la medic miam facut testu papanicolau e ttotu in ok am uitat sa mentionez titusi ca nu am contacte sexuale regulate ce se intimpla oare////////

eMg

acum 14 ani

am menstruatie de 4 ani si a fost neregulat dintotdeauna. s-a mai intamplat sa vina de 2 ori in aceeasi luna. cat despre cauze, singura plauzibila cred ca ar fi stresul. trec printr-o perioada aglomerata...

mariana caimac

acum 14 ani

am 41 de ani ,2 copii gemeni,dupa nasterea lor miam pus sterilet si mi se intampla cateodata sa am ciclu la 2 sapt.ca si incazul de luna aceasta .ce ar trebui sa fac

Alice70

acum 14 ani

La aceasta varsta si ac***a si sterilet, eu as zice ca un control ginecologic (cu ecografie, Papanicolau). Din cate stiu eu dupa 35 de ani oricum se recomanda controale periodice de 1-2 ori pe an.

Elena

acum 14 ani

am 19 ani si pot zik ca am si eu o problema..nu stiu ce sa fac..am avut ciclu timp de o sapt apoi n-am avut o sapt iar dupa acea sapt mi-a venit dinou si deja se fac 3 sapt si nu-mi trece si am si cheaguri poat sa zik ca sunt cam marisoare..am fost la doctorul de familie si mi-a dat sa fac injectii(etamsilat)ce pot face in cazul acesta sunt putin speriata..

anca

acum 14 ani

iubita mergi la un ginecolol de urgenta

miky

acum 14 ani

aceeasi problema am avut-o si eu.tot asa medicul de familie mi-a dat etamsilat da nu merge. trebuie sa mergi la doctor urgent,eu am avut ovar polichistic!

Pag 1 din 7