daca anticoagulantul are efect asupra ciclului

Ciclul menstrual

Postata de dana0823 cu 13 ani in urma.

iau anticoagulant sintrom 6mg intro zi si 4 intro zi acum am avut ciclu menstrual si am avut hemoragie cu cheaguri mari 5--8 mm am avut hemoragia 2 zile a treia frisoane si temperatura sa intrerupt ciclul a 4 zi mia venit iar .Am sunat medicul care ma trateaza si mia spus ca nui de la anticoagulant sa ma duc la ginecolog.a mai avut cineva asa o problema? ce sfaturi imi dati?

Raspunsuri (12)

raluca

acum 13 ani

Mergi la un control ginecologic si cere sa-ti faca o ecografie transvaginala.

dana0823

acum 13 ani

cam despre ce ar putea fi vorba ?te rog sa mi explici mai amplu...pana dupa amiaza sau maine cand ajung la ginecolog stau pe ganduri

Adrienne

acum 13 ani

Citeste cu atentie prospectul la Sintrom si vei vedea ca, una din reactiile adverse este MENORAGIA, cresterea abundentei si duratei scurgerilor menstruale. Reactiile adverse sunt in functie de intensitatea terapiei, de varsta, etc.

Csara

acum 13 ani

Medicul te-a informat gresit, cauza sangerarii tale abundente poate fi medicamentul respectiv. Cat timp trebuie sa mai faci tratamentul cu anticoagulant?

dana0823

acum 13 ani

tratamentul cu anticoagulant trebuie sa il fac ap-roximativ inca 7--8 luni.am luat la inceput trombostop aveam o tromboflebita diagnostic pus la o ecografie a venelor in decembrie anul trecut.in ianuarie am mers la specialist vascular iar in urma INR--urilor mia marit doza si mia prescris Sintromul.in martie am intrerupt tratamentul deoarece am fost plecata si nu am mai avut cum sa ajung la medic trebuia sa fac INR iar .Am revenit in mai mia dat tratamentul si mia spus sa nu mai intrerup anticoagulantul .Acum cu problema asta am intrerupt iar Sintromul .nu stiu ce sa fac sa mai iau anticoagulantul ?daca ma trimis la ginecolog ? am citit prospectul la sintrom de aceea am si sunat medicul nu inteleg de ce mia spus de ginecolog.sunt derutata tare nici nu stiu ce sa fac si unde sa ma duc pana la urma

raluca

acum 13 ani

Parerea mea este sa mergi si sa vorbesti cu medicul care ti-a dat acest tratament, spune-i de reactiile adverse pe care le intampini.

Adrienne

acum 13 ani

Am intalnit multi medici care nu cunosteau in amanunt, ce scrie in prospectul medicamentului. Defapt cred este imposibil de tinut minte, fiecare prospect in parte. Probabil ca,neintalind pana acum aceasta reactie,la un pacient ,ti-a spus ca nu poate fi vorba despre medicament. Reactia adversa la Sintrom depinde de doza administrata , nu de durata tratamentului. Cred ca n-ar trebui sa te ingrijorezi ci sa mergi la medic pentru a-ti modifica doza. Daca vrei sa faci si un control ginecologic, pentru linistea ta, ok.

dana0823

acum 13 ani

doza pe care o iau de obicei este 6 mg intro zi si 4 mg intro zi .asa am gandit si eu ca e efect advers la sintrom .dar am facut febra si frisoane dupa 2 zile de ciclu. eu am zis ca poate am pierdut mult sange.sunt foarte derutata si speriata chiar nu stiu ce sa fac .multumesc pentru raspunsuri din suflet

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Poate ar trebui sa faci niste analize de sange si o urocultura. Posibil ca frisoanele sa fie determinate totusi de o infectie nedepistata.... Iar pentru faptul ca pierzi atata sange poti lua niste maltofer, cateva zile.

Cornelia

acum 13 ani

am o problema ....am luat yasmin 6 luni si am facut pauza 2 luni ....acum o saptamana mi''a venit menstruatia si am inceput folia de yasmine sunt la a 8 pilula si ink mai am urme mici de mestruatie in timpul zilei sunt ingrijorata nu am mai patit asa ceva.....tin sa mentionez k inainte menstruatia ma tinea doar vreo 4-5 zile maxim ....multumesc

nykol

acum 13 ani

buna am 20 de ani si am fost operata de coartatie de aorta in 2007 si de atunci iau si sintrom ma simnt foare bine dar am o intrebare am auzit k dak iau sintrom nu pot sa copii....este adevarat??va rog dati-mi un raspuns.....VA MULTUMESC MULT !!!!

Utilizator11637038362

acum 2 ani

Dacă fac tratament cu xarelto ma pot vaccina?