Daca am luat Duphaston zece zile cât timp ar trebui să-mi vina ciclu ,?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11711477191 cu o luna in urma.

Am 49 ani ,și în ultimul timp am avut ciclu la 2 doua luni ,am făcut un control și mia zis sa uau 10 zile Duphaston ca să-mi mai vina incontinuare, dar după tratament mia venit o luna foarte abundent ,a oua luna foarte luna puțin și a treia luna nu mai mai venit deloc, oare sa fie vreo problema ??

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Dupa incetarea tratamentului cu Duphaston, menstruatia ar trebui sa apara in decurs de 2-3 zile, insa acest lucru poate varia in functie de organismul fiecarei persoane.

Faptul ca menstruatia dvs. a variat in intensitate dupa tratament si apoi a incetat poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv de schimbarile hormonale normale care apar odata cu inaintarea in varsta si apropierea menopauzei. Cu toate acestea, este important sa discuti aceste schimbari cu medicul. S-ar putea sa fie nevoie de ajustarea dozei de Duphaston sau de investigatii suplimentare pentru a exclude alte cauze posibile.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094
sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-simptome-substitutie-hormonala-tratament-alternativ_1007
sfatulmedicului.ro/Menopauza/10-semne-care-anunta-intrarea-la-menopauza_12398