Cum pot remedia asta? Ar trebui sa-mi fac griji?

Ciclul menstrual

Postata de Kc cu 9 luni in urma.

Imi intarzie menstruația mai mult ca de obicei. Luna anterioara a fost foarte stresanta (am avut bac, admitere și alte probleme), iar de o săptămână iau tratament cu Medrol. Simt uneori mici înțepături în uter și crampe ușoare din când în când (suportabile). Am o parte bună din simptomele premenstruale, scurgerile sunt normale (lichid alb). Ar trebui sa ma îngrijorez? Am avut contacte sexuale, insa erau protejate și în afara perioadei de ovulație.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv stresul, anumite medicamente sau probleme de sanatate. In cazul tau, stresul din luna anterioara si tratamentul cu Medrol ar putea fi factorii care contribuie la intarzierea menstruatiei.

Este important sa mentionezi aceste simptome si intarzierea menstruatiei medicului tau ginecolog pentru o evaluare adecvata. Medicul te poate indruma sa faci teste pentru a exclude o posibila sarcina sau alte afectiuni. De asemenea, ar putea recomanda ajustarea dozei de Medrol sau o alta alternativa de tratament, in functie de situatie.

Contactul sexual protejat in afara perioadei de ovulatie,reduce semnificativ sansele unei sarcini. Cu toate acestea, daca ai ingrijorari sau dubii, este intotdeauna recomandat sa consulti un specialist pentru o evaluare personalizata.

Recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859