Contact sexual ?

Ciclul menstrual

Postata de Andy cu 10 luni in urma.

Am 17 ani , de curând mi-am început viața sexuala cu prietenul meu cu care avem o relație strânsă de 2 ani ... Si la primul contact am folosit protecție mentionez ca a avut loc pe 18 iunie , menstruația mi se terminase pe 15 ... e normal ca dupa primul contact sexual sa am impresia ca sunt însărcinată și totuși să îmi fie frică ? La al doilea contact la fel am folosit protecție !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Este normal sa simtiti frica si anxietate in legatura cu sarcina dupa primul contact sexual, chiar daca ati folosit protectie. Este important sa intelegeti ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% sigura si sa continuati sa utilizati protectia in continuare pentru a va proteja de o sarcina nedorita si de boli cu transmitere sexuala.

Daca sunteti inca ingrijorata, puteti efectua un test de sarcina acasa la cateva saptamani dupa contactul sexual.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-sau-planificarea-familiala-metoda-calendarului-p***atul-intre_1105
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive-tot-ce-trebuie-sa-stii-pentru-a-face-cea-mai-sanato_17259

Multa sanatate!