Ciclul

Ciclul menstrual

Postata de Ana11111 cu 11 ani in urma.

Buna, de obicei imi vine ciclul pe data de 20 ... luna asta nu mi-a venit pe 20...si deja pe 3 oct. , imi puteti spune cum pot sti cind imi va veni luna viitoare vreau sa-mi planific o excursie si nu stiu in ce zile ca sa nu am taman cicl. Merci

Raspunsuri (3)

Nirolf

acum 11 ani

Nimeni nu are cum sa-ti spuna exact, dupa datele date. In primul rand, zici ca ai ciclul (de obicei) regulat, cu o durata de 30-31 zile, apoi ca dintr-o data s-a dereglat. Sunt n-spe cauze care pot duce la intarzierea ciclului, o raceala, medicamente anticonceptionale, stress, etc.

Sigada

acum 11 ani

O intarziere atat de mare a ciclului mesntrual, care in mod normal este regulat, poate inseamna pe langa cele mentionate mai sus si o posibila sarcina, asadar este recomandat un test de sarcina in prima faza si un control la medicul ginecolog pentru stabilirea cauzei care a determinat aceasta intarziere a menstruatiei.

EU

acum 11 ani

El chiar poate sa vina o luna apoi sa nu vina , priv. abia mi s-a inceput...si nustiu cum oare cind o sa vie ?!!