Ciclul se schimba după dezvirginare ?

Ciclul menstrual

Postata de Ana cu 4 luni in urma.

Dacă acum 4 zile am avut primul meu act sexual și ieri trebuia sa mi vina ciclul,iar azi am sângerat puțin maroniu și rosu deschis spre roz ,ce înseamnă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Dupa dezvirginare, ciclul menstrual poate suferi anumite modificari in intensitate, durata si regularitate. Este posibil ca sangerarea maronie si rosie deschisa pe care ati observat-o sa fie o manifestare normala a ciclului menstrual.

O varietate de factori pot influenta ciclul menstrual, inclusiv activitatea sexuala, schimbarile hormonale, stresul, dieta si exercitiile fizice.

Este important sa acordati atentie oricaror schimbari semnificative ale ciclului dumneavoastra menstrual si sa consultati un medic ginecolog pentru a obtine o evaluare si sfaturi adecvate.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504