Ciclul menstrual?

Ciclul menstrual

Postata de Maria cu 8 luni in urma.

În ultimele 2 luni, la începutul perioadei pe hârtie am văzut firișoare negre (sânge bănuiesc) și puțină secreție roz. Și apoi s-a pornit sângerarea... Mai slabă decât de obicei. Am avut și grețuri foarte mari dar testul a ieșit negativ. Oare de la ce pot fi? Prima zi a ciclului menstrual e cea în care mi-a curs sânge sau cea în care au apărut primele scurgeri?(secreția roz și neagră)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care ai putea observa astfel de modificari in ciclul menstrual. Firisoarele negre ar putea fi sange vechi sau coagulat, iar secretia roz este posibil sa fie un amestec de sange cu mucus cervical. Aceste schimbari pot fi cauzate de dezechilibre hormonale, infectii, polipi, contraceptie hormonala sau alte afectiuni ginecologice. Daca iti faci griji in privinta acestor schimbari, este mereu recomandat sa consulti un medic ginecolog pentru a primi un diagnostic adecvat si un plan de tratament, daca este necesar. Prima zi a ciclului menstrual este, de obicei, considerata ziua in care apar primele scurgeri de sange, dar fiecare corp este diferit, iar unele femei pot avea sangerare usoara sau scurgeri inainte de inceperea fluxului menstrual abundent.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618