ciclul menstrual

Ciclul menstrual

Postata de florimi cu 10 ani in urma.

fetita mea are 11 ani si in luna noiembrie 2013 I-a venit prima data ciclu si a tinut-o o saptamana . ar fi trebuit sa-i vina in luna decembrie c-am pe 25 ,dar pana acum nu I-a venit deloc. se poate sa fi fost doar un semn sau trebuie sa merg la vreun control cu ea.

Raspunsuri (4)

nico1989

acum 10 ani

Nu cred ca ar trebuii sa va faceti probleme, probabil inca nu sa reglat ciclul. O sa-i vina dar se poate sa mai aiba intarzieri si in lunile urmatoare pana se regleaza. Eu zic sa nu va faceti griji.

Paula

acum 10 ani

Buna seara .
Am varsta de 18 ani si ma confrunt cu o boala de stomac numita gastrita . In urma acestei boli iau niste medicamente Costroloc , DE-nol si motilium care , decand le iau , imi intarzie cicluc menstrual . Imi vine cu 10 zile intarziere de la data exacta . Luna aceasta a trecut de 10 zile si nici acum nu imi vine . Am o raceala la ovare deoarece ma dor si iar zona este intarita si umflata putin . Se exclude sarcina deoarece sunt virgina . As fi fericita daca as primi un raspuns . Va multumesc anticipat!

nico1989

acum 10 ani

si eu am gastrita si iau de-nol si ranitidina, nu am probleme de genul asta,nu cred ca este de la gastrita,cred ca este o raceala,ar fi indicat sa mergi la un contron e mai sigur sa vb cu un medic.

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Paula, Nici unul din mendicamentele astea nu ar trebui sa iti influenteze menstruatia. Stresul, infectiile, o dieta stricta ar putea sa iti deregleze ciclul. "Raceala" la ovare ar trebui investigata... O infectie ovariana e cauzata in majoritatea cazurilor de ascensiunea germenilor din tractul vaginal inferior, asa ca in lipsa unei vaginite, de exemplu, nu cred ca e vorba de asa ceva. Ar trebui sa faci o ecografie abdominala, e posibil sa ai niste chisturi ovariene si de asta sa ai dureri si menstruatii neregulate. Ecografia ar trebui facuta / interpretata de un ginecolog sau de un endocrinolog. Niste dozari hormonale nu ar strica