CICLUL MENSTRUAL

Ciclul menstrual

Postata de laurentiu106 cu 15 ani in urma.

I S-A INTIMPLAT CUIVA SA SINGEREZE CIND NU ESTE LA CICLU MENSTRUAL

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

Buna,

In primul rand, pentru a determina daca aceste sangerari sunt normale sau nu, trebuiesc cunoscute: varsta persoanei si daca se urmeaza tratament cu anticonceptionale.
Sangerarile vaginale in afara mentruatiei pot fi normale sau nu.
- daca sangerarile apar inaintea ciclului, cu cateva zile, nu sunt neaoparat un motiv de ingrijorare (sunt destul de comune si nu semnifica probleme de sanatate);
- daca apar in menopauza/postmenopauza, sunt deasemeni normale si poarta denumirea de sangerari de sevraj;
- daca se administreaza un tratament hormonal, sangerarile sunt frecvent intalnite in primele 6 luni de tratament;
- daca nu exisdta nici una din situatiile de mai sus, sau persoana este la o varsta frageda si nu a avut inca prima menstruatie, este indicat un consult medical.

Sangerarile vaginale neregulate sunt intalnite in urmatoarele afectiuni:
- disfunctii menstruale;
- dereglari hormonale;
- traumatisme vaginale;
- boli cu transmitere sexuala: gonoree, chlamydia sau negi genitali.
- tumori, fibroza vaginala, polipi;
- sangerare asociata unei sarcini, complicatii de sarcina, avort spontan;
- cancer al uterului, vaginului, trompelor uterine sau cervixului;

Cel mai bun sfat pe care ti-l poate oferi cineva este sa iti faci o programare la medicul ginecolog!

Numai bine!

laurentiu106

acum 15 ani

MULTUMESC PENTRU SFAT