Ciclul menstrual poate sa intarzie?

Ciclul menstrual

Postata de Alexia cu 4 luni in urma.

Bună ziua!. Menționez că fac sex cu partenerul meu de 1 an de zile neprotejat. Nu ne dorim un copil, însă, am o întarziere a ciclului menstrual de 4-5zile. Menționez că am un ciclu regulat.(rareori o intarziere de 2-3 zile); 2 luni nu am făcut nimic, exact acum 29 de zile a avut loc un contact sexual neprotejat dar mentionez ca eram in ultima zi de ciclu menstrual, nu avea deloc un flux abundent in acea zi (era practic pe terminate).
Acum un an am descoperit ca am ovare micropolichistice si am luat anticonceptionale timp de 6 luni la recomandarea medicului ginecolog. Credeti ca ar fi vorba de o sarcina nedorita? Multumesc pt eventualul raspuns.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua!

Da, ciclul menstrual poate sa intarzie si in cazul unui ciclu regulat. Exista mai multe motive care pot determina acest lucru, cum ar fi stresul, schimbarile in stilul de viata, fluctuatiile hormonale sau probleme medicale. In cazul tau, ac***a in vedere ca a existat un contact sexual neprotejat in ultima zi a ciclului tau menstrual, sansele unei sarcini nedorite sunt mici, dar nu nule. Este posibil ca intarzierea ciclului tau sa fie cauzata de alti factori. Pentru a avea certitudine, cel mai indicat este sa faci un test de sarcina sau sa consulti un medic ginecolog pentru evaluare si monitorizare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108

Alexia

acum 4 luni

Am uitat sa mentionez faptul ca nu am niciun fel de simptom in aceasta perioada.