ciclul intarziat

Ciclul menstrual

Postata de Maricica19 cu 14 ani in urma.

buna ziua. De circa 1luna si jum iau acid folic cu vit E, este adevarat ca iau aceste medicam pt ca imi doresc sa raman insarcinata,(incerc de ceva timp fara rezultat), si de 2 luni imi intarzie ciclul. De regula aveam la 28de zile insa de doua luni mi-a venit chiar si cu o sapt intaziere. Vroiam sa stiu daca acidul folic este de vina sau vit E, ac***a in vedere ca nicioadata nu am mai avut probleme de genul acesta. Pe de alta parte imaginati-va ce emotii am avut cand mi-a intaziat atat de mult, juram ca sunt insarcinata, asta pana am facut testul. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (6)

bela27

acum 14 ani

buna,
Cu siguranta intarzierea nu se datoreaza acidului folic, dar pt siguranta ta consulta si un medic ginecolog.
bebe daca ai rabdare o sa vina:)
Si eu astept sa devin mamica:)
ai grija si sa auzim de bebe

Maria C

acum 14 ani

Ai facut analize sa vezi daca totul este bine? Se poate ca aceste dereglari sa fie de la un simplu chist si tu nu ai cum sa-ti dai seama, de aceea e bine sa-ti faci investigatii mai intai de a ramane insarcinata. Mult succes

mikmok

acum 14 ani

Sa stii ca daca ai un dezechilibrul hormonal poate duce la absenta menstruatiei. Sindromul ovarului polichistic este o forma frecventa a tulburarilor hormonale care duc la amenoree, precum si la alte semne si simptome.

Daca ai o alimentatie 'p***a'. Absenta unei diete sanatoase, echilibrate si complete duce deseori la absenta menstruatiei.

Fa-ti timp si mergi la un control daca vrei sa stii ce ai. De cand nu ti-ai facut un control mai amnuntit, o ecografie?

Maria C

acum 14 ani

Ca sa aflii mai multe despre intarzierea sau tulburarea ciclului i-ti dau un lik pe care sa-l citesti.
//sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094

Maricica19

acum 14 ani

merci frumos pt sfat. Sa ne ajute D-zeu!

Maricica19

acum 14 ani

din fericire am mers la medic in vara aceasta si am facut toate investigatiile. Se pare ca am avut ceva chistulete mici care ulterior s-au dizolvat prin tratament pt ca am urmat un tratam prescris, insa mi-a spus medicul ca nu am dc sa ma ingrijorez pt acele chisturi pt ca asta nu este un impediment sa raman insarcinata. Deci in aceea periaoda cand existau chisturile aveam ciclu regulat. In plus se apre ca intr-adevar sunt ceva dereglari hormonale si culmea e ca asa cum am spus urmez acel tratam cu acid folic resp vit E. Despre vit E am inteles ca nu e problema, dar acidul folic poate fi, asta din ce am mai auzit.
Multumesc pe aceasta cale din suflet tuturor care mi-au raspuns.
Sanatate multa!