Ciclu

Ciclul menstrual

Postata de Ulala8 cu 12 ani in urma.

Bună ziua, Aş vrea să ştiu de la ce apar ovarele polichistice şi cum se pot trata. Prima menstruaţie am avut-o la vârsta de 13 ani. A durat ceva până să se regleze, dar ovare polichistice nu am avut. La vârsta de 16 ani a murit tata, iar în momentul acela pot spune ca aş fi avut un ciclu regulat ,dar în urma socului pierderii tatălui, cred ,nu am mai avut ciclu timp de 3 luni.M-am îngrijorat şi am făcut analize şi am început tratament cu vitamina E şi duphaston, dar am observat că m-am îngrăşat ,am ajuns la 63 kg. După am încercat un tratament cu anticoncepţionale Logest şi o dietă, am slăbit, iar ciclu venea regulat, dar când mă opream din tratament nu venea. Am încercat şi tratament homeopat, cu el nu am avut noroc, poate trebuie ceva timp,am renunţat, am revenit iar la anticoncepţionale. Am încercat şi cu ceaiuri, dar după ce întrerupeam nu venea. Am încercat iar anticoncepţionale.Acum la 19 ani, iau vitex, sunt la prima dozî,ajutî la ceva?
Trebuie să apelez şi la un psiholog? Ţin să menţionez,sunt cu psihicul la pământ, mă plictisesc din orice, nu mă mai atrage nimic, dacă încep ceva nou mă plictisesc repede, nu ştiu, situaşia din familie pot să zic ca e ok, adică,am de toate, dar na, comunicarea cu mama e mai grea, e hiperprotectivă.Cum s-ar putea rezolva problema cu ciclul? Mulţumesc.

Raspunsuri (3)

Ulala8

acum 12 ani

Am uitat să menţionez, am probleme şi cu tiroida, la fel şi mama.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi necesar sa apelati la un consult endocrinologic, atat in privinta evaluarii functiei tiroidiene cat si a sindromului de ovar polichistic, ambele fiind implicate in tulburarile de ciclu menstrualm detalii despre sindomul de ovar polichsitic gasiti accesand link-ul //sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/sindromul-ovarului-polichistic_1046

Ulala8

acum 12 ani

Pt glanda iau euthyrox de 50. Dar nu înteleg de ce tocmai acum după moartea tatălui a apărut această problemă.Mama a avut ciclu regulat, nu cred că s-ar pune problema asta,probleme cu glanda e moştenită de la ea.Dar pe plan psihic ce fac? E hiperprotectivă. Nu ştiu, dacă s-ar schimba ea, cred că aş fi mai ok în ceea ce priveşte ciclul meu, nu?