ciclu neregulat

Ciclul menstrual

Postata de Yonela19 cu 10 ani in urma.

Buna ziua am si eu o problema am ciclu de 9 ani si niciodata nu l-am avut regulat. Am urmat tot felul de tratamente fara nici un rezultat insa.Am viata sexuala de 2 ani si tot nu mi s-a reglat ,tin sa mentionez ca toate actele sexuale s-au desfasurat protejat insa marea mea problema e ca de 2 luni nu mi-a venit ciclu deloc si sunt disperata nu stiu ce sa mai fac...tin sa mentionez ca sunt in timpul bacului si ma gandesc ca e si din cauza stresului dar totusi as vrea sa stiu ce pot face ca sa il reglez? Astept raspunsuri. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Doctorulstietot

acum 10 ani

In primul rind faci un test de sarcina , cel mai important lucru. Reglarea ciclului menstrual trebuie facuta treptat nimic fortat, nimic intempestiv. Faci o echografie endovaginala si dupa se stabileste planul terapeutic . Eu personal indic numai gemoterapie. Pentru detalii ma poti contacta.

Yonela19

acum 10 ani

Ce este aceea gemoterapie? Ce implica?

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

In primul rand excluzi sarcina (fie folosesti teste de sarcina, fie dozezi beta-HCG din sange).
Daca se infirma dg. de sarcina , te focusezi strict pe bacalaureat :)

Dupa cum ai spus si tu , poate ca din cauza stressului menstra intarzie asa de mult.
Daca ti-ai inceput viata sexuala , nu inseamna ca o sa ai ciclu menstrual regulat , nu este decat o *legenda*.

Dupa ce ai terminat cu bacalaureatul iti indic sa faci dozari hormonale (FSH, LH , estradiol, prolactina , etc.
, ecografie utero-ovariana cu sonda endovaginala ).

Sa iei note mari la bac !!! :)

Yonela19

acum 10 ani

Multumesc mult pentru sfaturi si pentru urarile legate de bac! :*