ciclu neregulat

Ciclul menstrual

Postata de lumy.tiron08 cu 11 ani in urma.

Buna,am 18 ani si am si eu o problema,sunt perioade cand nu imi vine menstruatia 1 luna sau 2 luni si inca nu mi-am inceput viata sexuala,as vrea sa stiu din ce cauza si care sunt consecintele acestei dereglari.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil , aceste tulburari menstruale se datoreaza unui dezechilibru hormonal; este recomandat , in acest sens, sa consultati medicul endocrinolog.

Marius.M

acum 11 ani

Buna seara. In primul rand ar trebui sa mergi la un medic endocrinolog sau ginecolog.

Dar iti pot zice cativa factori care pot deregla ciclul:
1. Alimentatie neadecvata. Daca incerci sa slabesti sau sa te mentii infometandu-te gresesti.
2. Efort fizic prea mare
3. Stresul
4. Abuzul de alcool
5. Unele medicamente
6. Consumul de droguri
7. Apa rece. Daca intri foarte des chiar si cu picioarele in apa rece poate deregla ciclul.

PS: Eu am doar am dat cateva exemple. Sper sa nu va simtiti jignita sau ofensata de unele din ele. Nu va cunosc si nu va acuz de absolut nimic.

lumy.tiron08

acum 11 ani

Nu este nici o problema,chiar va multumesc!!