Ciclu neregulat

Ciclul menstrual

Postata de LovePoison cu 13 ani in urma.

Buna ziua, prima menstruatie mi-a venit in Februarie, deci cam de jumatate de an.Am in jur de 2-3 menstruatii pe luna si asta este disconfortant.Este normal acest lucru in primul an de menstruatie?
Inca ceva, am auzit ca nu pot face sport in perioada menstruatiei.E adevarat?
Ce fel de tampon as putea folosi ca sa pot sa intru in apa, sa inot?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

2-3 menstruatii pe luna nu sunt normale nicicand. Pericolul este sa faci anemie de la pierderea de sange. Ar fi bine sa mergi cu mama ta la un endocrinolog. Daca spune ca nu ai nimic, atunci stai linistita. La endocrinolog nu iti face decat eventual o ecografie si niste analize de sange, sa nu te sperii.
Sport poti sa faci, insa nu foarte mult efort ca sa nu faci vasodilatatie si sa iti mareasca fluxul. De asemenea, sa nu faci baie ci dus si nu prea fierbinte, atunci cand esti la ciclu.
Pentru a inota poti folosi tampoane interne, adica OB-uri sa zic asa. Trebuie insa sa ai grija cum le introduci. Riscul sa te dezvirginezi (presupun ca esti virgina) nu este mare, dar exista daca il "impingi" prea mult si ai un himen subtire. De asemenea, sa nu le tii prea mult inauntru; exista un anumit risc de infectie chiar daca nu e mare.
Succes!

LovePoison

acum 13 ani

Multumesc pentru promtitudinea raspunsului!