ciclu menstrual

Ciclul menstrual

Postata de gyorgyana cu 12 ani in urma.

buna seara,am si eu o nelamurire dak ma puteti ajuta cu o parere.saptamana trecuta mam simtit rau am cam avut toate simtomele care le are o femeie gravida,nu mai suport nici mirosurile de mancare care de obicei imi plac le mananc acum doar dak le simt mirosul mi se intoarce stomacul pe dos,chestia e ca mia venit si menstruatia mai devreme cu 6 zile si ma tinut 4 zile cea ce nu prea mi sa parut inregula deoarece niciodata nu mia venit mai devreme poate mai devreme cu o zi dar nu cu 6 si niciodata nu ma tint doar 4 zile mereu ma tine cate 6 sau 7 zile si de regula e foarte ambundent si cu cheaguri plus de asta si cu dureri insuportabile de burta si de spate.in schimb acum ma tinut doar 4 zile si doar o zi mia curs putin mai tare in rest abia mi se pata absorbatul si fara durerile normale.ar fi posibil sa fiu insarcinata si sa am ciclu peste sarcina?pentru ca starile de greata persista in special dimineata,nu sunt foarte tari incat sa merg sa vomit dar persista ,va rog mult sa imi raspundeti.multumesc si astept un raspuns

Raspunsuri (2)

laura

acum 12 ani

Poate fi o dereglare hormonala,o anexita..poti face un test de sarcina,daca crezi ca asta ar fi un motiv..daca nu,poate sa fie primele doua..

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar poate fi una din afectiunile de mai sus, dar fara un consult medical ginecologic nu se poate pune un diagnostic. cat despre sarcina, aveti motive sa credeti ca ati putea fi insarcinata? adica ati facut sex neprotejat in ultima luna? utilizati anticonceptionale orale? ati mai fost diagnosticata pana acum cu vreo afectiune ginecologica?

va urez o zi buna