Ciclu menstrual fara simptome?

Ciclul menstrual

Postata de Alexia cu 4 luni in urma.

Bună ziua!.
Trebuia să mi vina ciclul menstrual acum 6 zile. Am avut contact sexual neprotejat luna trecuta, in prima zi dupa terminarea menstruației. Aș putea sa fiu insarcinata fara niciun fel de simptom?!
Menționez ca de obicei inainte de venirea menstruatiei am o durere pelvina dar este o durere suportabila insa; acum nu am niciun fel de durere, doar intarzierea menstruatiei.
Cat la % dintre femei pot fi insarcinate si sa nu aiba simptome?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua!

Da, este posibil sa fii insarcinata fara sa ai simptome in primul stadiu al sarcinii. Fiecare femeie are un corp diferit si poate experimenta sau nu simptome de sarcina. Durerea pelvina poate fi un simptom specific pentru tine, dar nu este cazul pentru toate femeile. Intarzierile menstruale pot fi un semn de sarcina, dar pot fi si rezultatul altor factori, cum ar fi stresul, schimbarile in greutate, anumite afectiuni medicale, utilizarea anumitor medicamente etc.

In ceea ce priveste procentul de femei care pot fi insarcinate fara simptome, nu exista o statistica exacta, deoarece fiecare femeie este diferita. Este important sa consulti un medic sau sa faci un test de sarcina pentru a confirma sau infirma o posibila sarcina.

Daca intarzierea menstruatiei persista sau ai alte preocupari, recomandam sa consulti un medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859