ciclu menstrual cu cheaguri

Ciclul menstrual

Postata de flade05 cu 13 ani in urma.

buna ziua,

am o neliniste referitoare la ciclul menstrual. am observat cheaguri de sange nu foarte mari insa de culoare apropape neagra. am citit un articol pe acest site despre cheaguri negre insa acelea erau cauzate de o menstruatie abundenta. nelinistea mea este legata de faptul ca nu am o menstruatie abundenta deloc. iau anticonceptionale yasmin, insa pana acum nu am avut probleme. mi s-a mai intamplat sa vad aceste cheaguri cu 2-3 luni in urma, insa le-am pus pe baza frigului. va rog sa ma ajutati cu un sfat. stiu ca ar mai simplu sa merg la un medic insa exista acea retinere...va multumesc

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Este de la anticonceptionale, care se stie ca pot provoca o hipercoagulare a sangelui. Eu sper ca nu le iei dupa ureche si ca faci analize hematologice si hormonale macar de 2 ori pe an de cand le iei. Altfel poti avea probleme grave. Stii ca un astfel de cheag se poate forma spre exemplu in plamani, lasandu-te handicapata? Cum adica ai o retinere sa mergi la medic? Dar o retinere in a ramane paralizata nu ai?

flade05

acum 13 ani

anticonceptionalele le-am luat dupa vizita la medic si dupa analize. le iau de aproximativ 1 an si jumatate iar menstruatia mea nu era abundenta nici inainte de a lua pastilele. probleme nu am avut. retinerea este acea jena pe care o are toata lumea. urmatoarea mea consultatie este programata luna viitoare, insa am vazut discutiile si am vrut sa vad ce sfaturi mi se pot da. multumesc

alina009

acum 10 ani

uite...si eu am ciclu foarte abundent...imi schimb absorbantul chiar si la o ora...am cheaguri de dimensiuni mari si sunt inchise la culoare...am dureri foarte mari. ce sa ma fac? ce as putea avea? imi ziceti?

Popescu adelina

acum 7 ani

bună ziua am si eu o problema mia venit pe 29aprile ciclu si acum suntem în dată de 10 este ceva normal să am așa de mult ciclu?

Utilizator11696192700

acum 6 luni

7 ani mai târziu,😅 tot pe ciclu menstrual, sper că te-ai prezentat medic.