ciclu foarte abundent

Ciclul menstrual

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

Am fost diagnosticata cu ovar polichistic,si iau anticonceptionale,dupa o consultatie la medic cu o luna jumate in urma.prima luna am avut hemoragie puternica,si m-am internat de urgenta.luna aceasta mi-a venit ciclu din nou foarte foarte abundent,si mi s-a oprit dp 3 zile.sunt si foarte anemica...Care ar putea fi cauza ciclului atat de abundent?Tot mereu imi este rece la picioare,si ma doare burta.Ar pute fi vorba de o raceala?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Nu. Ati facut toate analizele de sange? Medicul ce spun de aceste hemoragii?

Jenica

acum 13 ani

Exact aceasi problema o aveam si eu acum cativa ani. Tot ce pot sa-ti spun este sa mananci foarte sanatos si sa incerci sa iei in greutate. Problema se va rezolva de la sine. Anticonceptionalele nu sunt bune: pe termen scurt iti distrug ficatul, iar pe termen lung nu ai sa poti sa faci copii, iar dupa ce-ai sa le intrerupi, ciclul o sa fie la fel ca prima oara. Problema ta este ca esti prea sp***a si sistemul tau imunitar si endocrino sunt = cu 0. Hrisca (arata asemanator cu graul, boabebe sunt mai rotunde) te ajuta enorm de mult in ovarul polichistic daca o mananci fiarta, 8 minute, in fiecare zi. Incearca!!! Ai picioarele reci pt ca circulatia ta este f p***a. Mananca sfecla rosie, zilnic. Mananca mai bine si mai mult. Mai bine NU INSEAMNA: carne de porc, vita, maionaza, prajeluri, sosuri, pop-corn, prajituri, ciocolata, covrigi,etc. ci fructe, legume, hrisca, peste, miere in loc de zahar si faina integrala in loc de faina alba. Sa ne auzim cu bine.

o stea

acum 13 ani

Acum la a doua menstruatie nu am mai mers la medic.Atunci cand am avut hemoragie,nu prea am fost lamurita...Eu totusi cred ca de la anticonceptionale insa nu le pot intrerupe asa de capul meu..Nu stiu cum s-ar putea rezolva problema de la sine.Mananc destul de bine,dar nu pot lua deloc in greutate.Iau mereu propolis,miere,acum iau dimineata sirop de coacaze,in plus iau calciu si Elevit.Astazi chiar mi-a mai spus o prietena sa incerc cu sfecla rosie.Trebuie sa fac tot ce pot sa-mi intaresc putin sistemul imunitar.Insa toata anemia porneste de la hemoragie,nu neaparat din cauza ca nu mananc.Voi incerca si cu hrisca.....Va multumesc mult pt sfaturi .

Mihaela

acum 11 ani

de ce am ciclu abundent? va rog mult rs. ms