Ciclu dereglat dupa escapelle?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11709056198 cu o luna in urma.

Buna seara! In luna ianuarie pe 14 am luat escapelle. Dupa 9 zile de la administrarea pastilei mi-a venit menstruatia cu 7 zile mai devreme decat trebuia in mod normal si sangerarea m-a tinut 12 zile.. In luna februarie ar fi trebuit sa imi vina menstruatia pe 23, dar intarzie de 5 zile. Este de vina patila pentru aceasta dereglare? Vi s-a mai intamplat? Am facut si un test astazi care a iesit negativ. Multumesc anticipat, va doresc o seara frumoasa!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Escapelle sau "pilula de a doua zi" contine o doza mare de hormoni care vizeaza prevenirea sarcinii dupa actul sexual neprotejat. Astfel, este normal sa experimentati modificari ale ciclului menstrual dupa administrarea acestui tip de contraceptie de urgenta.

Menstruatia poate aparea mai devreme sau mai tarziu doar pentru un ciclu sau doua, dar ar trebui sa revina la normal in curand. Totusi, daca intarzierea persista, este recomandat sa consultati cu un medic ginecolog pentru a exclude eventuale complicatii sau alte probleme de sanatate.

Schimbarile pe care le-ati sesizat in durata sangerarii menstruale pot fi, de asemenea, o reactie normala la pastila. Ca si intarzierea ciclului menstrual, acest efect secundar ar trebui sa dispara dupa o perioada.

Testul de sarcina pe care l-ati facut este cel mai probabil fiabil, cu conditia ca l-ati efectuat conform instructiunilor (de regula, cu prima urina a diminetii). Totusi, erorile sunt posibile, iar daca suspectati in continuare o sarcina, ar trebui sa va adresati unui medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/boala-inflamatorie-pelvina_1049
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094