Ciclu abundent de 12, zile? Cu ce as putea opri sangerarea?

Ciclul menstrual

Postata de Butucea Elena cu o saptamana in urma.

Buna ziua! Am ciclu de 12 zile, nu se mai oprea, venea abundent, am luat in a 10 zi, am inceput Dufastone, dupa 3 zile de tratament tot nu se opreste sangerarea, in paralel am luat si Normens tot in aceasta perioada. Am citit ca opreste hemoragia acest Dufastone dar mie nu mi se opreste ciclul, ma puteti ajuta cu un raspuns?!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

In primul rand, trebuie sa va adresati unui medic ginecolog cat mai curand posibil. Sangerarea in exces poate indica diverse probleme de sanatate, inclusiv fibroame uterine, polipi, endometrioza, tulburari hormonale, etc.

Pentru a stopa sangerarea, medicul va poate prescrie contraceptice orale (nu Dufastone, deoarece acestea nu actioneaza mai rapid), hormoni de sinteza sau alte medicamente specifice.

Este insa esential sa aflati cauza acestei sangerari prelungite pentru a o putea trata corespunzator.

In cazul in care sangerarea nu se opreste, este posibil sa fie necesara interventia chirurgicala, dar aceasta este ultima optiune, utilizata doar cand toate celelalte metode au esuat. In orice caz, este esential sa nu ignorati acest simptom si sa apelati la un medic specialist cat mai curand posibil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/sangerarea-uterina-de-natura-functionala_1031