Chisturile ovariene si semintele de in

Ciclul menstrual

Postata de Andra55121856 cu 10 ani in urma.

Am citit mai multe articole despre beneficiile consumului de seminte de in. Peste tot apare urmatoarea contraindicatie: "Femeile care sufera de ovar polichistic, endometrioza sau fibroame nu ar trebui sa consume produse din in." insa in nici unul dintre articole nu este dat motivul pentru aceasta.
Tinand cont ca medicul mi-a spus ca am mai multe chisturi pe ovare (mini-chisturi), pentru care am refuzat sa iau tratament (anticonceptionale) si, pe de-alta parte, tinand cont de beneficiile semintelor de in (mai ales aportul de omega 3 pentru o vegetariana ca mine), as vrea sa stiu DE CE sunt contraindicate in cazul polichisturilor?
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Semintele de in contin procentul cel mai ridicat [ 100gr seminte de in contin 379.380 micrograme ] de fitoestrogeni si anume lignani . Acestia au o compozitie chimica asemanatoare cu a estrogenului. Ovarele polichistice sunt provocate de dezechilibrele hormonale. Organismul produce hormoni masculini in exces. Am citit in prospectele produselor ce contin lignani, din semintele de in presate la rece, ca sunt indicati in simptomul ovarelor polichistice, in endometrioza.......

Cami

acum 7 ani

Folositi ovule naturiste Propolicium. Topesc chisturile de pe ovare.