chisturi ovare

Ciclul menstrual

Postata de alexandra244 cu 14 ani in urma.

am aproape 26 de ani si am avut probleme cu menstruatia dintotdeauna,niciodata nu mi-a venit fara sa iau utrogestan sau duphaston din cauza chisturilor pe care le am pe ambele ovare.de 4 ani incerc sa raman gravida dar nu reusesc din cauza asta.am incercat si cu anticonceptionale,injectii cu puregon dar chisturile tot nu au disparut.mi s-a recomandat operati laparascopic,driling ovarian-decorticarea ovarelor.
va rog sa imi spuneti care sunt riscurile in cazul in care nu raman gravida in primele luni dupa operatie.am inteles ca nu mai poti ramane gravida niciodata daca nu ramai in primele luni.
va multumesc.

Raspunsuri (6)

alexandra244

acum 14 ani

am aproape 26 de ani si am avut probleme cu menstruatia dintotdeauna,niciodata nu mi-a venit fara sa iau utrogestan sau duphaston din cauza chisturilor pe care le am pe ambele ovare.de 4 ani incerc sa raman gravida dar nu reusesc din cauza asta.am incercat si cu anticonceptionale,injectii cu puregon dar chisturile tot nu au disparut.mi s-a recomandat operati laparascopic,driling ovarian-decorticarea ovarelor.
va rog sa imi spuneti care sunt riscurile in cazul in care nu raman gravida in primele luni dupa operatie.am inteles ca nu mai poti ramane gravida niciodata daca nu ramai in primele luni.
va multumesc.

ioana

acum 13 ani

Am exact aceeasi problema...eu acum am 27 de ani....pe langa faptul ca am pus un colacel inestetic la talie ..nu am rezolvat nimic...mi-e teama ca nu o sa pot avea copii, eu la anul fac nunta si ne dorim imediat dupa sa concepem....te rog spune-mi daca ai rezolvat ceva...ms mult..sper sa vezi mesajul..eu in cateva zile merg din nou la control

camelia209103430

acum 11 ani

camelia209103430(cu 3 ore in urma)

buna aseara ,am fost la o ginecoloaga si mi-a dat medicamentele astea CEFUZIME (cefuroxime 500 miligrame) .pt . 5 zile 1 dimineata 1 seara dupa masa DIVID ( diclofenac sodium )10 zile 1 dimineata 1 seara dupa masa FASIGYN 500 mg 4 tablets. ( asta a trebuit sa le iau pe toate 4 pastile intr-o ora adica la 15 minute o pastila ) ITRAZOL 100 mg. (itraconazole) 4 pastile a treia zi de la tratament 2 dimineata 2 seara VOLTARIN supozitoare 500mg. timp de 10 zile una dimineata una seara .ok eu sunt inca domnisoara am fost la 3 specialisti pana acum deja am facut analizele de sange pt laparoscopie dar doamne ajuta poate trece cu pastilele astea stai linistita mi-a zis doctora ca nu se poate sa nu atinga tesuturile ovarului dar in timp de 6 luni tesuturile se refac deci poti sa te duci si tu la un specialist sa intrebi de medicamentele astea . eu nu sunt racita nu sunt femeie deci a zis ca sar putea sa fie un chist cu sange asa a presupus doctora am facut imr si ecografie si multe teste la sange deci eu nu am scurgeri vaginale am scris pt tine ca sa stii totuldaca te incadrezi al meu era de 5 .7 cm .sper sa-ti fie de folos.i-ti urez sanatae si sa auzim de bine.

luana

acum 14 ani

de 7 luni incerc sa raman gravida /am tot incercat si degeaba.amfacut si analize eu sisotul meu suntem okkk. ce trebuie sa fac ,merciii

ely

acum 13 ani

sieu am aceiasi problema ca avoastra si eu ma lupt sa raman insarcinata dar nu reusesc din cauza chisturilor pe ambele ovare si eu am luat duphaston si nu mia disparut nici unul si pe deasupra am luat si in greutate cateva chilograme in plus cae mai buna posibilitate e dea face operatie eu asta cred ca e cel mai bine pup

amy

acum 11 ani

a dat rezultate tratamentul? ce legatura a vazut dr intre chisturi si antibiotic? eu tin tratament cu siofor si progesteron de aprox 8 luni si ink nici un rezultat...de sarcina nici nu mai zic...