Ce se intampla?

Ciclul menstrual

Postata de sko cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 16 ani si ma confrunt cu o problema pe care nu am mai avut-o pana acum: de aproximativ 3 luni am inceput sa folosesc asa cunoscutele ob-uri.Tin sa mentionez ca sunt virgina si ca foloseam ob-uri normale. Pe langa faptul ca ma durea exagerat de rau cand le scoteam, aseara, dupa ce l.am scos am inceput sa sangerez din ce in ce mai tare si cu cateva cheaguri consistente. Culoarea sangelui era cand rosu aprins cand rosu spre negru.mi-am pus din nou un ob, insa sangele il ocolea pur si simplu, asa ca am fost nevoita sa imi pun un absorbant cu absorbtie ridicata, am luat un calciu efervescent si apoi am mers la garda. De acolo mi s-a spus ca nu ar trebui sa ma ingrijorez pentru ca este din cauza caldurii si o eventuala anemie. Mi.au facut o perfuzie, dar nu stiu ce continea si sangerarea mi s-a oprit. De dimineata cand am incercat sa imi pun din nou un ob, mi s-a intaplat acelasi lucru: sangerearea abundenta care mi s-a oprit abia dupa ce am baut repede niste calciu. Sunt speriata si ingrijorata, ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 12 ani

Nu mai folosi OB decat daca ai neaparata nevoie (la mare, la piscina, la dans, la un eveniment), in rest foloseste absorbante. Nu vad de altfel de ce ai folosi ob tot timpul. Mergi si fa-ti niste analize de sange si incearca sa vorbeti si cu un ginecolog, insa nu stiu cat de mult te va ajuta, neputand sa iti faca un control. Niste analize e oricum bine sa iti faci.

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

deliutzaanne

acum 12 ani

poate ai racit,cheagurile sunt semne de raceala,sau poate ca ai afectat zona genitala cu ob -urile...

sko

acum 12 ani

Dupa un consult ginecologic, diagnosticul : hipermenoree

Iuli

acum 12 ani

Hipermenoree sau menotagie inseamna o menstruatie foarte abundenta. Asta stia oricine sa spuna ca ai. Intrenarea e ce determina aceasta menoragie, maimales la aceasta varsta...

sko

acum 12 ani

Am fost internata doua zile in care mi.au pus perfuzii cu solutii de reechilibrare hidroelectrolitica si hemostatice.