ce sa fac?

Ciclul menstrual

Postata de BiancaBadea cu 12 ani in urma.

buna. eu am 12 ani si 6 luni si inca nu mi-a venit menstruatia. de ce?
adica sunt constienta ca nu o sa fie atat de placut dar la toate fetele de la mine din clasa le-a venir ciclul nu mai mie nu:(. voi ce spuneti?
adica nu mai vreau raspunsuri de genu'''''''': ,,este normal'''''''''''''''' sau ,,pana la urma o sa-ti vina''''''''''''''''.
spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa imi vina mai repede.
multumesc anticipat :d

Raspunsuri (10)

Buna

acum 12 ani

Mai pune cateva luni la varsta ta reala si atunci o sa-ti vina CM.
Daca insa intarzie prea mult mergi la un medic homeopat caci unele fete au intarzieri din cauza unor "defecte" si acestea pot fi rezolvate numai de homeopatie si de nici o alta medicina (mai ales cu hormoni).

BiancaBadea

acum 12 ani

multumesc, mult.

eliana

acum 12 ani

se cam grabeste micuta domnisoara de parca nu va purta aceasta povara multi,multi ani de acm incolo

tot eliana

acum 12 ani

daca te doare burtica sau o simti balonata ori tare atunci sa-ti faci probleme.Cunosc fetite de 13ani si jumatate si nu au CM,dar nici probleme nu-si fac.Vine vremea fiecareia

BiancaBadea

acum 12 ani

multumesc, mult.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Prima menstruatie survine des intre 11 si 13 ani . Aparitia intarziata a pubertatii (daca pana la 16 ani nu apar caracterele sexuale secundare-pilozitatea pubiana si axilara, cresterea parului de pe corp, dezvoltarea sanilor) se asociaza cu exercitiile fizice intense, deficit ponderal (de greutate), boli cronice, hipotiroidie).

BiancaBadea

acum 12 ani

multumesc mult

Cristina

acum 12 ani

Buna!...si eu sunt in aceeasi situatie...am 12 ani si 4 luni si inca nu mi-a venit menstruatia....

barcar victoria

acum 10 ani

eu am 10 ani sia inceput sa ma doara in doua locuri mai jos asta inseamana ca degraba o sami vina prima mestruatie? si am opservat pe lenjeria mea ceia lichid alb.

Anonim

acum 8 ani

Sunt în aceași situație. Deja le-a venit unor colege mult mai puțin dezvoltate decât mine.