Ce pot face?mă puteți ajuta va rog ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11719090587 cu 3 luni in urma.

Problema mea este că o lună în urmă am avut contact sexual neprotejat,la început a fost totul ok, n-am avut nici o problemă,dar după o săptămână, chiar în timpul ciclului a apărut un miros foarte urât din zona intimă,am așteptat să treacă ciclul că credeam că e de la el,dar chiar și după ciclu mirosul na trecut,am fost la farmacie și mi-am luat cerviron,am urmat tratamentul și mirosul a trecut,a fost super,dar acum am avut din nou ciclu și mirosul a apărut iarăși, nu știu ce să fac, ajutați mă vă rog,ce tratament pot folosi?și ce infecție am? mirosul este foarte urât (

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa stii ca cel mai bine ar fi sa consulti un medic, deoarece doar acesta poate oferi un diagnostic corect si un tratament adecvat. Mirosul neplacut poate fi cauzat de o varietate de factori, inclusiv infectii bacteriene, infectii fungice, boli cu transmitere sexuala sau anumite tulburari hormonale.

Desi Cerviron este un medicament care poate ajuta in tratamentul vaginitelor de diferite etiologii, este important sa nu iti autoadministrezi tratamente fara a avea un diagnostic clar si fara a fi consultata de un medic.

De asemenea, daca mirosul urat persista, este posibil sa ai nevoie de alte investigatii si de un tratament mai specific.

Asadar, indiferent de cauza, este important sa consulti un medic ginecolog pentru a primi un tratament adecvat si a preveni complicatiile.

De asemenea, in viitor, asigura-te ca folosesti protectie in timpul actului sexual, pentru a evita bolile cu transmitere sexuala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/vaginita-bacteriana-generalitati_1022