ce poate fi? ce ar trebui sa fac?

Ciclul menstrual

Postata de doina monica cu 13 ani in urma.

am o problema care se manifesta in perioada ciclului si sunt ingrijorata:
-de aproximativ 3 luni , ciclul este la 30 de zile, fata de 26-28 cit era in mod normal;
- dupa primele 3 zile de ciclu fara manifestari deranjante, se opreste putin ( o noapte, o noapte si jumatate de zi) dupa care continua dar, putin ,cind rosu, cind maroniu, si in general cind merg la baie;
-am facut testul babes papanicolau care e iesit negativ si o ecografie transvaginala cu urmatoarele specificatii:
- in ultimele 3 luni aceasta"prelungire " menstruala a durat si 10 zile.

Va multumesc.

Raspunsuri (2)

floryny

acum 13 ani

Incearca sa folosesti anticonceptionale pentru a-ti regla menstruatia. Nu cred ca trebuie sa te sperii, normal cm dureaza 28-30 zile, iar sangerarea menstruala 4-6 zile.

nicoleta

acum 13 ani

mergi la un medic ginecologic sau unul endocrin