Ce ar trebui să fac pentru a reduce numărul estrogenilor?

Ciclul menstrual Dezechilibrele hormonale

Postata de Utilizator11539193289 cu 5 ani in urma.

Buna ziua! Sunt fata si am 15 ani. Menstruatia mea a fost foarte dezechilibrat în ultimul timp, încât imi venea o dată la două săptămâni, sau nu imi mai venea 6 luni, ori o dată la 18 zile. Asa ca am fost la un medic ginecolog care m-a trimis la o ecogragie sa vada daca nu am chisturi ovariane. Mi-a spus doctorul de la ecografie ca nu as avea vre-un chiar, dar in schimb am in numar foarte ridicat de estrogeni si nu este deloc normal. M-am dus înapoi la medicul ginecolog si i-am spus cele spuse de celălat medic, însă nu a luat în seamă explicațiile mele. Mi-a dat niste pastilute pentru dereglarea menstruatiei. Dar in legatura cu estrogenii ce sa fac? Nu mi-a dat niciun tratament sau ceva... m-am mai interesat pe net si M-am cap speriat deoarece in timp ar dezvolta diferite forme de cancer. Din acesta cauza intreb pe acest forum, cum as putea diminua numărul estrogenilor? Sunt foarte speriată..

Raspunsuri (2)

Utilizator11539193289

acum 5 ani

Ma scuzati pentru eventualele greseli de scriere. Tastatura telefonului corectează cuvintele automat si nu mai bag de seamă..

Andra Aprodu

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/dereglarile-hormonale-simptome-si-afectiuni_7610