ce anticonceptionale sunt recomandate pt inceput

Ciclul menstrual

Postata de anka-haka cu 13 ani in urma.

buna ziua,am si eu o intrebare ..ce anticonceptionale sa incep sa folosesc pentru inceput,pana in momentul de fata nu am folosit anticonceptionale....as dori sa incep ceva sa folosesc si am nevoie de un sfat..multumesc anticipat

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

Este necesar un consult la medicul endocrinolog, cu analize hormonale, ecografie etc. Altfel aceste medicamente pot da afectiuni grave printre care pot enumera tromboza, dereglarile hormonale, nodulii mamari, depresiile, cresterea sau scaderea in greutate excesive etc. Eu personal am facut nodul la san de la anticonceptionale si de aceea recomand prezervativul. Daca totusi doresti sa folosesti asa ceva, consulta neaparat medicul endocrinolog pentru a nu avea apoi surprize extrem de neplacute.

anutzamihaescu

acum 13 ani

Buna sfatul meu este sa mergi la un control ginecologic si numai atunci cu prescriptia medicului poti lua anticonceptionale. Sunt ff multe anticonceptionale pe piata la care unele pot declansa ingrasarea,glanda,iti poate taia pofta de mancare ,poate aduce ameteli,etc. Multe femei din romania iau aceste anticonceptionale dupa ureche fara prescritia medicului si fara a face un control iar dupa aceea spun ca se simnt rau sau ca nu mai pot ramane gravide deci au efecte secundare asa ca sfatul meu este sa mergi la medic si apoi sa incepi sa iei anticonceptionalele prescrise sanatate multa!!!

Iuli

acum 13 ani

Anutza, ginecologul NU prescrie anticonceptionale ci endocrinologul, care se ocupa de partea hormonala. Deci da, la medic, dar la endocrinolog, nu la ginecolog.

anka-haka

acum 13 ani

luna trecuta am avut contact sexual protejat dar in timpul actului s-a rupt,am fost la farmacie si am luat pastila de a doua zi...si iara mai am o nelamurire la inceputul lunii asteia trebuia sa am menstruatie mi-a venit in 3 ale luni dar culoarea era mai inchisa,deobicei menstruatia ma tine maxim 4 zile...sa fie din cauza pastilei de a 2-a zi?oricum am sa tin cont de sfatul vostru si am sa merg la endocrinolog...este ceva normal sau trebuie sa imi pun semne de intrebare...astept un raspuns,multumesc

Iuli

acum 13 ani

Da, este din cauza pastilei de a doua zi probabil. Daca se intampla la fle si luna viitoare abia atunci mergi la medic. Pana atunci nu e cazul.

anutzamihaescu

acum 13 ani

Ha,ha,ha ma faci sa rad documenteazate mai bine dracutza ca si medicul ginecolog iti poate face teste hormonale si iti poate prescrie anticonceptionalele.... si referitor la ce ai raspuns mai devreme de unde sti tu ca da din cauza pastilei sau probabil dak tot vrei sa dai sfaturi documenteazate mai bine eu ce nu stiu nu raspund

anka-haka

acum 13 ani

multumesc,imi era frica un pic.dar este posibil sa mai imi vina luna asta?

Iuli

acum 13 ani

Nu. Medicul ginecolog face asta dar fara sa aiba competenta necesara. Faptul ca un ginecolog recomanda analize hormonale nu inseamna ca e de datoria lui sa faca asta. Multi medici o fac, dar de multe ori nu stiu sa le interpreteze sau oricum nu ar trebui sa o faca. E ca si cum ai zice ca un ortoped se ocupa de hernie de disc in locul neurochirurgului. E tot pe acolo dar nu e de competenta lui. Multumesc, eu sunt si documentata beton si si patita.

Da, e posibil sa iti mai vina, asa cum e posibil sa nu iti vina.