care e motivul?

Ciclul menstrual

Postata de alexxandru cu 14 ani in urma.

buna ziua ,ma numesc Maria si am si eu o problema.in ianuarie mi-a venit ciclul pe 19,.atunci am inceput sa iau anticonceptionale.le-am luat pana pe 5 feb, cand mi-a venit dar foarte putin.apoi nu am mai luat anconceptionale pt ca avea sangerari si nu stiam de ce.luna asta trebuia sa imi vina pe 5,nu mi-a venit.e posibil sa-mi intarzie din cauza ca am luat o luna anticonceptionale..?rasp si me va rog....

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

Inteleg ca nu ai luat nici macar o folie completa de AC.
Sangerarea care a aparut in timpul administrarii poate fi o reactie adversa.
Este normal sa se produca o dereglare dupa ce ai luat anticonceptionale.
Dar de ce ar trebui sa-ti vina pe 5, aveai un ciclu regulat?

alexxandru

acum 14 ani

sheila.
Nu prea stiu multe ca mi-am ineput viata sexuala de curand.cand e perioada cand esti fertila inainte sau dupa ciclul?

nu aveam ciclul regulat.aveam dereglarii de 2,3 chiar si 4 zile odata.
am luat 21 de anticonceptionale adik 3 saptamanii.le-am inceput pe 14 ianuarie cand mi-a venit ciclu.le-am terminat pe 3 februarie,iar pe 5 mi-a venit.pe 10 feb trebuia sa le incep din nou dar nu le-am mai luat k ma speriasem din cauza sangerarilor...de asta intreb luna asta nu ar fi trebuit sa imi vina tot in jurul datei de 5......snt stesata k am facut si sex neprotejat in perioada asta.....imi rasp si me te rog mult.mersi mult

Sheila

acum 14 ani

Nu, daca ai intrerupt anticonceptionale in nici un caz nu iti va veni pe aceeasi data.
Ovulatia are loc cam cu 14 zile inainte de menstruatie (la un ciclu normal de 28 de zile) iar perioada fertila este in jurul ovulatiei, adica: cu 3-4 zile inainte si 1-2 dupa.
Dar sa nu crezi ca doar in aceasta perioada poti ramane gravida, foloseste o metoda contraceptiva sigura, oricand poti ramane insarcinata