Care e motivul pentru care nu am menstruație ?

Ciclul menstrual

Postata de Alexandra cu 10 luni in urma.

Bună ziua! De obicei am menstruații neregulate, mi s a mai întâmplat sa întârzâie menstruația undeva la 7-8 zile, însa acum e o întârziere de peste 14 zile, însoțită de secreții albe, mâncărime ai iritație în zona intima. Menționez faptul ca am făcut 2 teste de sarcina, ambele fiind negative. Doar săptămâna viitoare am programare la medic. Care ar putea fi cauza?
Mulțumesc

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Secretiile albe, mancarimea si iritatia in zona intima pot fi cauzate de mai multe conditii, inclusiv infectii vaginale, precum candidoza sau vaginoza bacteriana. Aceste infectii pot afecta ciclul menstrual si pot cauza intarzieri.

Testele de sarcina negative exclud o sarcina, dar exista si alte cauze posibile pentru intarzierea menstruatiei si simptomele asociate.

Este important sa discutati cu un medic ginecolog pentru o evaluare adecvata si un diagnostic precis. Medicul va poate examina si poate efectua teste suplimentare pentru a determina cauza exacta a simptomelor dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504

Multa sanatate!