buna ziua

Ciclul menstrual

Postata de elena_s89 cu 13 ani in urma.

va rog din suflet sa imi raspundeti si mie..am avut un accident in urma cu o saptamana si a trebuit sa iau postinor.am luat prima pastila la jumatate de ora si a doua la 12 ore.mentionez k eram la 2 zile dupa menstra.am inteles k unul dintre efectele acestei pastile sunt sangerarile intermenstruale.problema e k am sangerari destul de abundente si asta e a treia si nu au disparut..nu stiu dak e normal sau nu.va rog sa ma ajutati k sunte fff stresata..mi-am luat si un test dar trebuie sa astept sa treaca o saptaman k sa il fac..multumesc anticipat.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Cat de abundenta este sangerarea? Pt moment ia niste calciu cu magneziu (exista pastile din acelea efervescente pe care le pui in apa) ca sa se mai domoleasca sangerarea. Daca vezi ca sangerezi la fel de mult (nu imi dau seama cat de mult e, dar daca crezi ca e hemoragie) mergi de urgenta la o camera de garda. Normal nu e sa sangerezi asa. Normal e sa nu se intample nimic sau sa ai spotting (niste pete de sange rosu sau maro), in nici un caz sangerare asa accentuata.

elena_s89

acum 13 ani

sangerarea aceea a fost k la un ciclu normal si a durat 4 zile(cam tot atat ma tine si in mod obisnuit).am mai intrebat diverse pers si mi s-a spus k e normal sa iti mai vina o data menstruatia in luna respectiva.e adevarat?de atunci nu am mai avut niciun altfel de simptom..am facut si testul si a iesit negativ.credeti k mai am vreun motiv de ingrijorare??multumesc pt raspuns!

Iuli

acum 13 ani

Nu, nu e normal sa iti mai vina o data menstruatia in luna respectiva. Ai citit prospectul? Scrie acolo asa ceva? ATUNCI NU E ASA! Nu inteleg de ce asculti ce zic "diverse persoane" in loc sa citesti clar ce scrie pe prospect! La 3 saptamani dupa contactul sexual cu risc poti face un test de sarcina, pe care il repeti dupa inca o saptamana.

elena_s89

acum 13 ani

farmacista mi-a spus k il pot face dupa o saptamana...oricum o sa mai fac unul si cat de curand o sa fac o vizita la medic..ms mult pt ajutor!

Iuli

acum 13 ani

Testul il poti face daca ai 1 sapt de intarziere sau 3 sapt de la contactul sexual. Altfel il faci degeaba.
Succes!