Buna ziua ultima menstruatie am avut-o luna trecuta pe 13 decembrie 2023 ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11705669492 cu 3 luni in urma.

Luni cu 2 zile înainte de menstruatie am avut 2 pete de sange pe chilot . Menstruatia trebuia sa vina miercuri 10 ianuarie . În prezent sunt 9 zile de când nu mia venit. Este posibil sa fiu insarcinata și dacă da , când as putea sa fac testul ca să se vadă clar . Ca simptome urinez des am dureri de spate si mijloc ,crampe ca la menstruatie doar ca nu asa puternice . Și sunt obosita mereu . Va aștept cu mare drag răspunsul. O zi buna 😘

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In functie de simptomele pe care le-ati descris, exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata. Cel mai sigur mod de a afla este sa faceti un test de sarcina. Acestea sunt in general precize dupa intarzierea menstruatiei, deci il puteti face oricand.
Totusi, este recomandat sa faci testul dimineata, cand concentratia de HCG (hormonul care indica sarcina) este mai mare in urina.

Daca testul iese pozitiv, ar trebui sa faceti o programare la un medic ginecolog pentru a confirma sarcina si pentru a incepe ingrijirea prenatala.

Daca testul iese negativ si tot nu apare menstruatia, ar trebui sa consultati un medic, deoarece intarzierea poate fi cauzata de alte motive, precum stresul sau afectiuni ale tiroidei.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-care-anunta-sarcina_16006