Buna ziua,am pe mama mea in varsta de 78 ani si a inceput sa íi vina ciclu cu cheaguri de la ce poa?

Ciclul menstrual

Postata de Ionela cu 2 saptamani in urma.

Acum 2 3 ani in urma a inceput sa íi apara ciclu dar acuma are cu cheaguri. .Ce ma indrumsti sa fac ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Este important sa stiti ca, in mod normal, menstruatia ar trebui sa se opreasca definitiv dupa o anumita varsta, in timpul menopauzei.

Prin urmare, sangerarile vaginale la femeile de varsta a treia pot fi un semn de alarma si ar trebui investigate de urgenta. Acestea pot indica o varietate de probleme medicale, inclusiv polipi sau fibroame uterine, infectii, modificarile hormonale, sau cel mai grav, cancerul de endometru sau al cervixului.

Va recomandam sa consultati imediat un medic ginecolog!

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Menopauza/sangerarile-dupa-menopauza-si-afectiunile-pe-care-le-ascund_13220
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Multa sanatate!