Buna! De ce miroase secretia urat după menstruatie?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11707856943 cu 2 luni in urma.

Ciclul menstrual

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Mirosul neplacut al secretiei poate fi cauzat de diverse motive dupa menstruatie. In mod normal, secretia vaginala are un miros usor si este de culoare transparenta sau alba. Cu toate acestea, daca mirosul devine mai puternic sau diferit de obicei, ar putea indica o infectie, cum ar fi o candidoza, infectia cu bacterii sau paraziti, infectie urinara.

Un alt motiv al mirosului neplacut poate fi o igiena intima necorespunzatoare. Este foarte importanta mentinerea unei bune igiene, cu atat mai mult in timpul si dupa menstruatie. Utilizarea tampoanelor sau a absorbantelor interne pe o perioada prea lunga de timp poate provoca de asemenea mirosuri neplacute.

Mostenirea genetica si propaganda pot fi, de asemenea, o cauza, la fel ca un pH vaginal inadecvat care poate duce la o proliferare a bacteriilor si, prin urmare, la un miros neplacut. Vaginul este in mod normal un mediu acidic, dar diversi factori, cum ar fi antibioticele, pot provoca o schimbare in alcalin.

In cele din urma, anumite alimente sau bauturi pot influenta, de asemenea, mirosul secretiei vaginale.

Daca aveti vreo problema legata de acest subiect, va sugeram sa faceti o programare la un medic specialist pentru a discuta problema si pentru a investiga in continuare.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966