Bună seara am și eu o întrebare am luat antibiotic augumentin de 1000 mg și am o întârziere la menstruație de 13 zile, test am făcut și a ieșit negativ poate fi din cauza antibioticului ?

Ciclul menstrual

Postata de Elena cu 8 luni in urma.

Menstruație

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Intarzierile menstruale pot avea multiple cauze si medicamentele, inclusiv antibioticele, pot fi o posibila cauza. Amoxicilina si acidul clavulanic din compozitia augmentinului nu au fost raportate ca fiind direct implicate in afectarea ciclului menstrual. Cu toate acestea, este posibil ca alte mecanisme induse de infectia pentru care ati luat antibioticul sa fi afectat ciclul menstrual.

In cazul in care testul de sarcina a iesit negativ, este posibil ca intarzierea sa fie provocata de alte factori, cum ar fi stresul, schimbari in greutate, anticonceptionale, sindromul ovarului polichistic sau alte probleme medicale. In cazul in care intarzierea continua sa persiste si aveti ingrijorari, este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru a investiga cauza exacta a intarzierii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859