Anticonceptionalesi sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma.

Bună ziua dacă am luat anticonceptionale 8 luni de zile și le am întrerupt pe 29 decembrie pot rămâne însărcinată s-o la cât timp se face test de sarcina

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Da, exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata daca ati intrerupt administrarea pilulelor contraceptive. In general, organismul revine la fertilitate in decurs de cateva saptamani dupa oprirea pilulelor, dar acest lucru poate varia de la persoana la persoana.

Testul de sarcina se poate face de obicei dupa o intarziere de cel putin o zi a menstruatiei. Astfel, daca urmatoarea menstruatie asteptata nu apare, puteti utiliza un test de sarcina. Daca testul este negativ si totusi nu apare menstruatia, ar trebui sa repetati testul dupa o saptamana si sa consultati un medic.

De asemenea, este important de mentionat ca testele de sarcina pot fi influentate de momentul zilei in care sunt administrate (dimineata devreme este cel mai bun moment, deoarece nivelul de HCG, hormonul pe care il detecteaza aceste teste, este cel mai concentrat atunci), cat de multa apa ati baut (o cantitate mare de lichid poate dilua urina si face mai dificila detectarea HCG) si cat de devreme dupa conceptie incercati sa efectuati testul.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-in-timpul-menstruatiei_19855

Stoenescu Elena Roxana

acum 3 luni

Eu normal ar trebui sa fac testul cam prin februarie după 3 februarie ca atunci ar trebui sa mi vina menstruatia