anticonceptionalele yaz

Ciclul menstrual

Postata de biutza90 cu 13 ani in urma.

am o problema....am inceput ac yaz la recomandarea medicului ginecolog, insa mi''a zis ca in prima zi de ciclu sa incep cu cele 4 pastile albe si apoi sa continui cu cele 24...acum dupa o luna am fost la farmacie si am intrebar si mia zis ca am dereglat totul luandu''le asa....ieri am inceput un pachet nou si am incept normal cu cele 24...am facut oare o foarte mare p***ae?....in prima luna oare au avut efect? dar acum ca le iau asa?....need help :D

Raspunsuri (5)

ina

acum 13 ani

Daca au fost recomandate de medic a fi luate asa, nu ar trebui sa-ti faci griji. O intrebare am Menstruatia a aparut?
Nu ai facut o mare p***ae, sunt medici care recomanda sa se inceapa anticonceptionale in a 3 sau a 4 zi de menstruatie, cred ca de aceea ti-a zis medicul sa le iei asa.
In continuare administreaza cele 24 apoi cele 4, fara pauza, si incepi o noua folie.
Si eu folosesc yaz de un an, singura problema ar fi ca menstruatia apare in ziua cand ar trebui sa incepi o noua folie.
Daca mai ai nelamuriri, poate te pot ajuta

biutza90

acum 13 ani

pai....nu mi''a aparut menstruatia ca din cate am citit eu luandu''le acum asa, am cam intarziat menstruatia, dar inainte sa incep noul blister, asa cum scrie in prospect adik sa incep cu cele 24 si nu cu cele 4, cum facusem cu o luna inainte...am avut simptomele ca din''nainte de mestruatie, durere de burta...etc...

ina

acum 13 ani

Continua administrarea asa cum sunt ele asezate in blister. Menstruatia nu cred ca a aparut pt ca in mod normal ea apare in momentul in care administrezi cele 4 pastile inactive. Ti-ai dat putin peste cap organismul.

biutza90

acum 13 ani

si ii grav rau?...adik dak o sa le iau cum tre de acum inaite totu o sa fie ok oare?...si app...ms mult pt sfaturi...

larisa

acum 13 ani

am folosit o luna contraceptive yasmin,kind am terminat blisterul a aparut menstruatia,acum a trecut deja o luna dar urmatoarea menstruatie nu apare,este din cauza ca am utilizat COC?